۱۳۸۹ دی ۸, چهارشنبه

دست های پشت پرده انفجار بمب در سفارتخانه‌های سوئیس و شیلی در رم

پس از انفجار بسته های پستی در سفارت های شیلی وسوئيس در روم  ، دولت ایتالیا مدعی  شد که يك گروه آنارشيست ايتاليايي موسوم به (FAI) مسئوليت انفجارهاي صورت گرفته  را برعهده گرفت.
در نامه اي كه پس از انفجار در سفارت شيلي از اين گروه برجاي ماند، آمده است: "ما تصميم گرفته ايم با حرف و عمل، فرياد خود را به گوش همه برسانيم. بگذاريد نظام سلطه جويي را نابود كنيم.... زنده باد آنارشيسم. "

آلفردو مانتووانو، معاون وزیر کشور ایتالیا، بمب‌گذاری در سفارت سوئیس  به دستگیری بسیاری از آنارشیست‌های ایتالیایی در ماه‌های گذشته ارتباط می‌دهد و می‌گوید، این دستگیری‌ها پس از «همکاری تنگاتنگ» مأموران ایتالیایی و سوئیسی در اوایل سال جاری به وقوع پیوست.وی در مورد انفجار یک بسته‌ پستی در سفارت شیلی هم به کشته شدن مائوریتسیو مورالس آنارشیست در سال ۲۰۰۹ اشاره می‌کند. مورالس بر اثر انفجار زودهنگام یک ماده‌ منفجره که در کوله‌پشتی‌او جاسازی شده بود، در شیلی کشته شد.در سفارت‌خانه‌ ایرلند در رم وجود یک پاکت پستی مشکوک باعث شد که زنگ خطر به صدا در بیاید. اما پس از آن اعلام شد که این بسته‌ پستی خطرناک نبوده است. گروه آنارشیستی یادشده در پیامی که در آن مسئولیت این انفجارها را بر عهده گرفته است، خود را «واحد انقلابی لامبروس فونتاس‌» معرفی کرده است. لامبروس فونتاس آنارشیست معروف یونانی بود که در ماه مارس در جریان تبادل آتش با پلیس کشته شد. پلیس یونان برای یافتن سرنخ‌های مربوط به انفجارهای رم با مأموران ایتالیایی همکاری می‌کند.
دو کارمند سفارت‌خانه‌های سوئیس و شیلی در رم هنگام باز کردن دو بسته‌ پستی زردرنگ که به بزرگی یک نوارویدیویی بودند به شدت از ناحیه‌ دست مجروح شدند.  جان این دو نفر که  در بیمارستان بستری هستند، در خطر قرار ندارد.
كارشناسان ايتاليا با موفقيت يك بسته پستي حاوي مواد منفجره را در سفارت يونان در رم خنثي كرده اند.

روز یک شنبه  ۲۶ دسامبر(FAI) با انتشار یک اطلاعیه مطبوعاتی به زبان انگلیسی علاوه بر تکذیب خبر دست داشتن در این بمب گذاری ها ، آن را نیز محکوم کرد ( http://ainfos.ca/en/ainfos24682.html )

اما براستی این انفجار ها به نفع و یا  ضرر مراکز قدرت دولتی است یا آنارشیست ها ؟ از این انفجار ها چه کسانی سود می برند ؟ با این انفجار ها چه چیزی را می خواهند توجیه و یا لا پوشانی کنند ؟ آیا این انفجار ها به انتخابات اخیر در ایتالیا و یا 
به اعتراضات ضد‌دولتی یک هفته قبل  از آن  و به  شورش‌های جدی رخ داده  در روم ارتباط دارد ؟ 
ترور  وسیله ای است که به دولت ها بهانه و فرصت سرکوب اعتراضات مردمی را می دهد ، بنابر این هیچ چیز را به نفع مردم تغییر  
 نمی دهد و موقعیت مراکز قدرت دولتی را تحکیم می کند . این ا عما ل ترور یستی لازمیت وجود نیروهای سرکوبگر را نزد افکار عمومی مردم تقویت و توجیه می کند  و دولت ها سپس می توانند بخش قابل توجهی از منابع  مالی و بودجه رفاهی مردم را به امر سرکوب و دستگاه های پلیسی و امنیتی  اختصاص دهند .  با توجه  به اینکه در چند ماه گذشته تعداد بسیار زیادی از آنارشیست ها در کانادا ، سوییس ، ایتالیا ، یونان  ، ترکیه و ... دستگیر شده اند  بنابر این هم این حجم زیاد دست گیری ها توجیه خواهد شد و هم زمینه سر کوب گسترده تر آنارشیست ها فراهم خواهد شد تا تفکر آنارشیستی در زمانی که جامعه سرمایه داری در بحران بسر می برد نتواند به یک جنبش وسیع  و گسترده اجتماعی و سیاسی تبدیل شود.  این ا عمال  ترور یستی فرصت خوبی است برای دولت آقای  سیلیو بروسکونی، نخست وزیر ایتالیا تا افکار عمومی ایتالیا را از توجه به اعتراضات و ناکار آمدی دولت خود دور کند . برای اطلاع  بیشتر از اخبار ایتالیا می توانید به این صفحه مراجعه کنید تا دریابید که این ا عمال ترور یستی  تا چه حد به نفع مراکز قدرت حاکمه تمام خواهد شد تا افکار عمومی را از توجه به بحران های پیش رو دور سازد.    
 ( http://persian.euronews.net/tag/italy/  )

  
نظام جلالی

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر