۱۳۹۰ خرداد ۱۵, یکشنبه

شرکت تنها 21 درصد در انتخابات پرتقال نشانی از پوچ بودن دموکراسی پارلمانی دولتها است

امروز یکشنبه  در پرتغال انتخابات پارلمانی زودهنگام برگذارشد اما از میان 9 میلیون و 600 هزار واجد شرایط تنها 21 درصد به پای صندوق های رای رفته اند که در واقع نمایندگان پارلمان تنها با رای 21 درصد مردم و با تصویب قوانین نمایندگان اقلیت بر 79 درصدی هم که در این انتخابات تشریفاتی و نمایشی شرکت نکرده اند حکومت خواهند کرد.
رقبای اصلی این انتخابات ازعزم خود برای اجرای سیاست ریاضت اقتصادی، کاهش هزینه ها و افزایش مالیات ها خبر داده اند. از آنجائی که پرتغالی ها  می دانند سالهای سختی از نظر اقتصادی پیش رو خواهند داشت و تفاوتی نمی کند که کدام حزب رای بیشتری بیاورد بنابراین اعتنایی به این انتخابات نمایشی از خود نشان نداده اند.
در این انتخابات، رقابتی تنگاتنگ میان حزب حاکم سوسیالیست با حزب سوسیال دموکرات وجود داشت.
سیاستهای صرفه جویانه اقتصادی و دریافت وام 78 میلیارد دلاری سقوط دولت حاکم سوسیالیست را در بر داشته است.
مردم پرتغال  با بالاترین نرخ بیکاری در سه دهه اخیر خود مواجه بوده‌اند . تا کنون  اعتراض و اعتصابات زیادی در پرتغال علیه سیاست‌های اقتصادی دولت برگزار شده است  که  با روی کار آمدن دولت جدید این اعتراض‌ها ادامه خواهد داشت واینگونه انتخابات نمایشی نیز نشان داد که دموکراسی غیر مستقیم بورژوازی صرفا ابزاری است برای حکومت کردن سیاستمداران و حکومت مردم بر مردم دولتها دروغی بیش نیست و حاکمیت غیر مستقیم اکثریت مردم در دموکراسی پارلمانی بی معنا است.

نظام جلالی 05.06.2011

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر