۱۳۸۷ اسفند ۱۷, شنبه

به طرح جدید استفاده از نیروی کار خارجی دولت ایران اعتراض کنیم

حکومت اسلامی ایران ، برخلاف شعار دفاع از مسلمین جهان ، فقط زمانی از مسلمین حمایت می کند که اهداف سیاسی رژیم را به پیش ببرند. برای جمهوری اسلامی همه چیز وسیله ای است برای سو استفاده کردن و به مسلمین جهان نیز نگاه ابزار گونه دارد. در طول 8 سال جنگ با کشورمردم مسلمان عراق ، با وعده دادن کلید بهشت ، جوانان کشورمسلمان ایران را به جنگ برادران مسلمان عراق فرستاد و کشته شدن در این جنگ را شهادت در راه خدا نامیدند. در جنگ چچن به دلیل رابطه سیاسی با روسیه ، صدایشان در دفاع از آنها درنیامد. در جنگ عراق و افغانستان نیز سکوت کردند اما در دفاع از حزب الله لبنان و حماس و جهاد اسلامی دریغ نکردند چراکه منافعشان اینگونه حکم می کند. امروزه نیز به جای حمایت از مهاجرین افغانستان ، به شکل ضد انسانی آنچنان عرصه را بر آنان تنگ می کند و همه راهها را بر آنان می بندد تا مجبور به خروج شوند و از آن طرف در افغانستان از اسلامگرایان طرفدار ایران حمایت می کند و سیاست یک بام و دو هوا را در مورد مسلمانان افغانستان اتخاذ می کند. جمهوری اسلامی در عرصه جهانی در بین مسلمانان فقط سیاست مزدور سازی را دنبال می کند.
وزارت کار ایران شرایط جدیدی را برای استفاده از نیروی کار خارجی اعلام کرده است که هدفشان فشار هر چه بیشتربرمهاجرین است تا آنچنان عرصه را بر آنان تنگ کنند که از فشار بی کاری و... مجبور به خروج شوند، به همین خاطر اینبارنیز مانند 2 سال گذشته با افزایش فشار بر کارفرمایان ، علاوه بر جریمه های نقدی ، مجازات زندان در نظر گرفته اند. جریمه کارفرمایانی که برای اولین بار از اتباع خارجی غیرمجاز استفاده کنند پنج برابر دستمزد و در صورت تکرار این رقم ده برابر دستمزد روزانه یک کارگر خواهد بود. حداقل مزد روزانه یک کارگر هفت هزار و ۳۲۰ تومان است و کارفرمایانی که برای بار اول از اتباع خارجی استفاده کنند ۳۶ هزار و ۶۰۰ تومان و برای بار دوم باید ۷۳ هزار و ۲۰۰ تومان جریمه پرداخت کنند. و کارفرمایانی که بعد از دو بار مجازات ، باز هم از اتباع خارجی غیرمجاز استفاده کنند، مجازاتشان حداقل ۸۱ روز زندان خواهد بود.
نزدیک به سه میلیون مهاجر خارجی در ایران حضور دارند که دو میلیون نفر آنها غیرقانونی ، که که اکثر آنها از افغانستان هستند.
از این میان ۹۵۳ هزار تبعه افغان و ۴۳ هزار نفر تبعه عراقی مجاز و دارای کارت اقامت در ایران حضور دارند. به گفته وزارت کار ، کارگرانی که از سوی کارفرما تضمین شوند، کارت موقت اجازه کار دریافت می کنند. علیرضا مطهری رئیس سازمان کار و امور اجتماعی استان تهران گفته است به زودی یکصد هزار کارت موقت برای اتباع شاغل خارجی که وکیل یا صاحب کار خود را معرفی کنند، صادر می شود. به گفته او، تاکنون 44 هزار کارت موقت اشتغال برای اتباع خارجی شاغل در تهران و کرج صادر شده است.
در این طرح از اثر انگشت کارگران و بارکد برای شناسایی کارگران خارجی استفاده می شود.گزارش وزارت کشور نشان می دهد که دو میلیون تبعه غیرقانونی در ایران اقامت دارند که اکثر آنها افغان هستند.
با وجود 2 میلیون انسان مهاجرافغان که آنها را غیر قانونی می نامند و باتوجه به قانون جدید و صادر شدن 44000 کارت موقت اشتغال به اضافه 100000 کارت موقتی که قرار است صادر شود در مجموع می شود 144000 کارت موقت ، پس بنابراین تکلیف بیش از یک میلیون و هشتصدو پنجاه هزار انسان مهاجر دیگر چه می شود؟ آیا با یک فاجعه انسانی روبرو نخواهیم شد؟
در سالهای اخیر ج.ا محدودیت هایی را بر اقامت، کار و تحصیل مهاجران افغان وضع کرده تا در چارچوب آنچه طرح بازگشت "داوطلبانه خوانده شده، آنها را مجبور به بازگشت به کشورشان کند. محدودیت بیشتر تحصیلی درمدرسه و دانشکاه ، مشخص کردن مناطق ممنوعه اسکان و اقامت اتباع خارجی به خصوص افغانی و عراقی و محدودیت بیشتر کاری از جمله موارد فشار بر آنان محسوب می شود.
حق هر انسان مهاجری است که در هر گوشه ای از این جهان به عنوان شهروند با حقوق مساوی شناخنه شود و هر کجای این جهان خواست زندگی کند. انسانهائی که به هر دلیل خطرات و مشکلات مهاجرت را بر خود می پذیرند و آواره می شوند ، باید از آنان حمایت کرد و نه اینکه آنها را مجبور به بازگشت کنیم. جمهوری اسلامی و مجامع بین الملل موظف هستند که برای این 2 میلیون امکان زندگی برابر با شهروندان کشورهای مهاجر پذیر را فراهم کنند. اینگونه فشارها و محدودیت ها از طرف جمهوری اسلامی ضد انسانی است و آن را محکوم می کنیم. می بایست با فشار بر ج.ا حلوی فاجعه انسانی را بگیریم. حق مسلم مهاجرین به ایران حق شهروندی برابر است
برای اطلاعات بیشتر به منابع این مقاله مراجعه کنید لطفاً تا عمق فاجعه را دریابید


http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2008/10/081018_ka-afghan_refugee-tc2.shtml

http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2008/12/090306_ka_labors_foreign.shtml

http://www.bbc.co.uk/persian/afghanistan/story/2008/07/080702_ram-afghan-refugees.shtml

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر