۱۳۹۰ شهریور ۲۷, یکشنبه

مطالبات دانش آموزانبا نزدیک شدن به اول مهر ماه و آغاز سال تحصیلی و باز شدن مدارس دانش آموزان مطالباتی دارند که فکر می کنیم حق هر دانش آموزی ست که باید داشته باشد.
1-دانش آموزان خواهان عدم دخالت در محتوای دروس خود هستند برای مثال در دروسی همانند علوم اجتماعی یا جامعه شناسی فقط سیستم حکومتی خود را تدریس می کند نه شناخت فردی و جمعی از اجتماع , بدین معنا که دولت جمهوری اسلامی حق ندارد عقاید سیاسی و مذهبی  و سیستم حکومتی خود را به دانش آموزانی که برای کسب علم به مدرسه می آیند آموزش دهد .
2-دانش آموزان خواهان برگذاری کلاس های رایگان هنری اعم از موسیقی ,  نقاشی ,  شعر و رشته های مختلف دیگر و ورزشی به صورت اختیاری می باشند و این مطالبه ای طبیعی و اجتماعی ست و ما امروز در بسیاری از کشورها شاهد اجرا ی  آن هستیم.
3-دانش آموزان خواهان تامین مایحتاج زندگی دوران تحصیل خود می باشند بدین معنا که یک نوجوان یا جوانی که می خواهد به تحصیل و فراگیری علم بپردازد باید بتواند مخارج خود را بدون کارکردن و نیاز به خانواده با آسایش و اطمینان خاطر تامین کند و برای مخارج دوران تخصیل دغدغه ای نداشته باشد.
4-دانش آموزان از آن جهت که انسان واقعی در زمان و مکان واقعی خود هستند  می توانند نیازهای واقعی خود را تشخیص بدهند و مطالبه نمایند بدین جهت که نیازی به صلاحدید و یا تصمیم دولتی در امور مدارس ندارند و خود می توانند با آرا خود , شرایط محیط تحصیل را مدیریت کنند.
5-دانش آموزانی که برای کسب علم به مدرسه می آیند نباید  به ابزار  و بازیچه  نظامی دولت ها برای سرکوب ( خود و خانواده هایشان ) تبدیل شوند .  جنگ ها را دولت ها فقط برای حقظ فدرت و منافع اقتصادی , سیاسی  خود انجام می دهند . برای مثال,  چرا باید دانش آموزان دروسی را مانند تعلیم دفاعی یا هشت سال دفاع مقدس و استفاده از سلاح های نظامی را یاد بگیرند در صورتی که برای کسب علم به مدرسه می آیند و یا اینکه با تحت تاثیر قرار دادن آنها و تشویق فرهنگ ارتجاعی شهید پروری , از آنها استفاده ابزاری می نمایند.
6-دانش آموزان خواهان برگزاری اردوهای علمی و فرهنگی هستند به این منظور که بتوانند فارغ از محیط آموزشی نیز , ماحصل یادگیری های تئوری خود را در محیط واقعی لمس کنند.
7-دانش آموزان خواهان برگزاری اردوهای تفریحی و پیک نیک هایی هستند که تا بتوانند در محیطی فارغ از باید و نباید های تحصیلی , ارتباط نزدیک  تر و دوستانه تری با یکدیگر و معلمان خود برقرار کنند و بتوانند محیطی دوستانه برای خود فراهم کنند.
8-دانش آموزان خواهان کاهش و تغییر ساعات تحصیل در مدارس هستند با این دلیل که چرا باید طبق سنتی که پشتوانه و توجیه منطقی و علمی ندارد شروع کلاس ها حتما باید از ساعت 8 صبح تا ساعت 13 بعد از ظهر باشد و دانش آموز باید با چشمانی خواب آلود در فصل سرد زمستان در کلاس حظور پیدا کند.
9-دانش آموزان با این تفکر که هنوز وارد جامعه اقتصادی نشده اند و در شکل دهی طبقات نقشی ندارند و هر نوع طبقه اقتصادی و اجتماعی را زائیده سیستم سرمایه داری می دانند خواهان یک سیستم آموزش و پرورش انسانی  و مستقل از طبقات و اشتراکی هستند که در آن دانش آموزان  طبقه کارگر با دانش آموزان  طبقه سرمایه داری تقاوتی در کیفیت تحصیلی  و تدریس نداشته باشند.
10-دانش اموزان خواهان این هستند که همبازی های  کوچه و خیابان خود را فارغ از چگونگی جنسیت  در کنار  و در کلاس درس خود به همراه داشته باشند همانطور که در خانواده و جامعه مکمل یکدیگر هستند.

                                                      منبع: زویا

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر