۱۳۹۱ بهمن ۲۸, شنبه

نگاهی به نظرات و دیدگاه های مخالف عکس مشترک گلشیفته فراهانی با فرح پهلوی

منبع عکس
گلشیفته فراهانی، در حاشیه اکران فیلم «سنگ صبور» در پاریس با فرح پهلوی (از بازماندگان دیکتاتوری پهلوی ) عکس یادگاری انداخت و احتمالا اینبار هم خواهد گفت که انگیزه سیاسی نداشته است و صرفا با کسانی که آنجا بودند از جمله فرح پهلوی عکس انداخته است که به نظر من عکس یادگاری با بازماندگان و عوامل اصلی دیکتاتوری در ایران اصلا خوشایند نیست و از این پس به گلشیفته به عنوان یک هنرمند مستقل نگاه نمی کنند که البته حق هر کسی است که با هر کسی دوست دارد عکس بیندازد حتی با بازماندگان دیکتاتوری.


  در اینجا  نگاهی می اندازیم به بخشی از واکنش های مردم و نقدها, نظرات و دیدگاه های مخالف عکس مشترک گلشیفته فراهانی با فرح پهلوی در دنیای مجازی

در فیسبوک

Saeed Samani "اینم از حقوق بشر ما
این گلشیفته حرف از دموکراسی میزد الان ببین کنار کی وایساده
انتظار داریم اوضاع بهتر شه...
هه
حتما میشه"


Shahla Ebrahimi  " تعجب می کنم از ملتی که با گذشت اینهمه سال و دیدن اینهمه مصائب هنوز نمی دونه که هر چه بر سرمون اومده از همین سلطنت بوده . خمینی از دل ناآگاهی مردمی دراومده که اجازه خوندن رساله اون دجال که چیزی جز اراجیف نبود رو نداشتند. خیل عظیمی از مردمی که برای خمینی سینه می زدند اصلا نمی دونستند اون کیه چون در رژیم شاه سانسور بیداد می کرد و تعجب می کنم از گلشیفته که حرکتهاش همیشه رو به جلو بود نمی دونم چرا عقبگرد کرده"

 Hamid Rafi
" خانم گلشیفته سلام، با دیدن عکس شما با فرح پهلوی نمای استبداد گذشته ، شما که از استبداد دینی حاکم گریختید سؤالی را برایم بوجود آورد، آیا شما موافق استبداد هستید اما استبداد شاهنشاهی نه ملاتاریا؟ بهتر نیست بجای نگاه به گذشته، به استبداد در هر شکلش نه گفت تا مستبدین از باند رجوی، باند رضا پهلوی و باند حاکمان مستبد بفهمند ایرانی آزادی میخواهد و نه استبداد. زمان انتخاب بین بد و بدتر پایان یافته و امروز باید خوب یعنی‌ آزادی و استقلال را خواست و برایش مبارزه را ادامه داد. شاد باشید. حمید"

Sadegh Arandi گلشیفته سلام این برات افتخاره؟

 Farzad Gh 
 Alan ki khaste ba ki ax begire?!, Golshifte ba farah ya farah ba golshifte?!


Mehri ZaMoha 
Golshifte geraami naa omidemoon kardi


Mostafa Ebt

 خانم گلشیفته شما یک هنرمند نه به معنای عامیانه آن بلکه یک هنرمند صاحب تفکر و انتخابید. ایستادن در کنار خانمی که بعد از 60 سال از کوتای 28 مرداد 32 همسرش را به دروغ حامی دکتر مصدق می نامد، در خور شان شما نیست. ایستادن کنار فرح دیبا انتخاب خوبی نبود.


Matin Mahboub golshifteye aziz be onvane yek honarmand baraye man jaygahe khasi darid va anham bekhatere andisheo raftare sanjideye shomast ,ax gereftan ba khanoome farah kasi ke mesle kheiliha dar in zaman va zamane gozashte darde mardom ra kheili nemifahmidnd fekr nemikonam kheili eftekhar amiz bashad.Iman Najjar شاید اگه فعالیت سیاسی نمی کردید کارتون انتقاد برانگیز نبود اما از کسی که داره از آزادی حرف میزنه، این عکس خیلی معناداره، یادمون باشه ساواک و شکنجه و اعدام و گلسرخی و...


Kourosh Haidari Golshifteh =nim pahlavi.

 Vahid Abdarbashi Nezhad

 این مگه تو مصاحبه با مجله فیگارو نگفته که خانواده ما مخالف شاه بوده..پس الان این عکس یعنی چی؟

 • Shaho Pirkhezranian حیف گلشیفته اگر شیفته این مترجعین باشد. نمیبایست با این زبالەهای تاریخ ایران عکس میگرفت.
 گلشیفته خودش رو خراب کرد با این عکس • Hamid Rafi خانم گلشیفته سلام، با دیدن عکس شما با فرح پهلوی نمای استبداد گذشته ، شما که از استبداد دینی حاکم گریختید سؤالی را برایم بوجود آورد، آیا شما موافق استبداد هستید اما استبداد شاهنشاهی نه ملاتاریا؟ بهتر نیست بجای نگاه به گذشته، به استبداد در هر شکلش نه گف..


در  فیسبوک گلشیفته


 • Volghan Hosseini مشخص شد این پستهایی که میزنی از کجا آب میخوره. فرق بین رضا زاده و علی کریمی میدونی چیه؟ یا فرق بین شریفی نیا و مهران مدیری؟ با مردم باشی تا وقتی مردم هستن تو هم هستی با فرح باشی تا وقتی فرح هست تو هم هستی.
   نپسندیدم، خوب نیس آدم با خاندان قاتل عکس بندازه. حیف از شما
   در اين عكس به نظر مياد اين گلشيفته هست كه داره به فرح اعتبار ميده و نه برعكس

  Mojde Sohrabi بی خیال بابا! گلشیفه خوب چرا آخه؟
  چن وخته این زنیکه فرحو کردن تو بوق و کرنا، هی بهمون حمله ی تبلیغاتی م یکنن. خسته شدم به خدا.
  من هزار سالم بگذره باز دو س دارم یادم باشه که این زن همسر یه دیکتاتوری بود که مردم عدالت خواهو می کشت و اون قد خفقان تو کشور برقرار کرد که مردم هیچ امیدی به اصلاحات نداشتن و اون انقلاب احمقانه رو کردن و وقع ماوقع.

  Mazdak Bamdadan محال است گلشیفته خانم به درک واژه ی دمکراسی نائل آید! حال یقینا دریافتم که عریانی ایشان در آن تصویر کذایی نیز به حمایت از آن بانوی عریان مصری که به اعتراض از قوانین خشک مغزان اخوان مبادرت به این کار نمود هرگز نبوده بلکه نوستالژی دوران عریانی سینمای پیش از انقلاب بوده که ایشان را تحت تاثیر قرار داده بود!؟ تصور می کنم به محض پای نهادن در خاک ایران که هیچ تعلق خاطری نیز به آن ندارد سریعا به پابوس شاه عبدالعظیم شرفیاب شوند! واقعا بعضی از این هنرمندان تهرانی صرفا هنرمندان تهرانی تا به چه حد عقده ای هستند! بنده که جز هنر عشوه هیچگونه هنر دیگری در ایشان سراغ ندارم!درود بر بهزاد بزرگ که بعد از آن همه راه پیمایی در سالهای 57 به مخالفت با نظام مطلقه ی فردی سرانجام از شاهکار تربیتی و کاردستی خود بسان محمدعلی سپانلو و دیگر هنرمندان پایتخت نشین اینگونه پرده برداری نمود! گویی ارمان بزرگ تمامی هنرمندان پایتخت و حتی مبارزین آن همانند احمد باطبی ها رسیدن به اتوپیای واشنگتن,نیویورک و هالیوود است1؟واقعا که در طول300سال اخیر هر آشی برای ما شهرستانی های گاگول پخته شده به دست بزرگواران تهرانی بوده و گله می کنند که در جنبش سبز از جانب شهرستانی ها حمایت نشدیم!؟آخ تا قیامت!!!

  Hossein Tavassoli بسی‌ جای تاسف زمانی‌ که هنرمندی ساحت مردمی خود را به غفلتی با همدمی قدرتمداران کنونی‌ یا اسبق به مخاطره می‌‌اندازد. به واقع تفاوتی‌ میان عکس گرفتن خواننده‌ای با احمدی‌نژاد و هنرپیشه‌ای با فرح نیست.‌ای کاش ایشان بیشتر در مورد اعتبارشان به عنوان هنرمند توجه داشتند.

  Milad GHasemi با تمامِ احترامی که واست قائلم, باید خدمتت عرض کنم, از شخصیتِ خودت کم کردی با همچین شخصیتی عکس گرفتی!

  Navid Hazrati nemidoonam chera in shahbanoo enghad roo asabame...axe golshiftaro kharab karde...


  • Mehdi Shakiba متاسفم برای اونهایی که فکر میکنم پادشاهی فلانه یا.... یکی با دلیل به من بگه اون موقع سرکوب نبود؟ زندان نبود؟ سانسور نبود؟ خفقان نبود؟ پول نفت تو جیب یکی نبود؟ خود شاه و اطرافیانش مملکتو نمیچاپیدن؟ حق تصمیم گیری فقط با یه نفر نبود؟ یه مملکت با فقط حزب رستاخیز نبود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ آخه ابله ها دیکتاتوری یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اگه یادتون نیست یا نبودین از بذرگترهاتون بپرسید فقر یعنی چی؟ اختلاف طبقاتی چه جوری بود؟ ادعا میکرد بزرگ ارتشدارانه از سازمان ملل که اومدن ایران دیدن بچه ها تو سیستان زنگ تفریح از گرسنگی علف میخورند!!!!!!!!!! بهش گفتن ایشون هم زحمت کشیدن از پول نفت مردم یه شیر یاموز به بچه ها دادن. نمیدونم من نمیفهمم یا شماها؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!   Ashkan Jeihoori شاه خلع شد و بعد هم مُرد ... تمام ! در هیچ کجای دنیا شاهی که میره ، دیگه برنمیگرده ! ایران هم استثناء نیست ! پس انقدر پهلوی پهلوی نکنین تو رو جون عمّتون ! فرح دیبا که دیگه تکلیفش روشنه ! هر کی بود ، دیگه الآن نیست ... گلشیفته هم که گلشیفته است ... دیگه دعوا سر چیه ؟ سلطنت به تاریخ پیوست ! پهلوی و غیر پهلوی هم نداره ... شاه مُرد !

   Reza Reyhani آره ارواح خاک شوهر ستمگر و ادمکش و غارتگر ثروت میهنمان! هیف از گلشیفته است که در کنار وارثان خون همیهنانمان عکس گرفته است
   با هیچیش مشکل نداشتم جز عکس انداختنش با فرح!

  Yashar Poorkhameneh گلشیفته ی عزیز! آخه چرا باید با این خاندان عکس بگیری؟ یکم عقب تر رو نگاه کن! این آدم همونیه که خیلی راحت می گه اعلی حضرت از مصدق حمایت می کرد. گلشیفته جان! قاتل قاتله فرقی نداره چی بپوشه و چی بگه. دست این خاندان و وابسته گانشون به خون مردم ما آلودست.

  Amir Santal مثلا فرح پهلوی چه خریه که باید افتخار کرد آخه اینم یه خریه مثل بقیه خر های عالم اینم یه دیکتاتوریه مثل همین هایی که الان هستن
   سگ زرد برادر شغاله
  دیکتاتوری و ستم برمردم تو همه شکلش لجنه
   بدبخت ملتی که گلشیفته بشه الگوشون

  Sirus Mokhtari اگر واقعی باشد حیف خانم فراهانی 
   که با زن یک دیکتاتور جنایتکار عکس گرفت

  Sirus Mokhtari خانم گلشیفته 29 بهمن سالگرد شهادت گلسرخی و دانشیان بود از فرح پهلوی سوال نکردید که وفتی شاه گلسرخی را اعدام کرد در فکر فرزند 2 ساله او نبود؟

  • سا لی خانم فراهانی حالا دیگر سکوتت یا فریادت برایم معنایی ندارد اگر تو کنارش ایستادی لبخند زدی و بی تفاوت عکس انداختی ولی من از یاد نخواهم برد زیباترین فرزندان آفتاب و باد را که در سال های سیاه دیگر مسلطان به پای قدرت این عاری از مهر ها چونان کبوتران آزاد پرواز ذبح می شدند تا سفره ی ارباب را رنگین تر کنند . تو یادت رفت و خندیدی اما من صدای مادران عزادار آن روز ها را از یاد نخواهم برد که هنوز از سجاده ها سربرنگرفته اند حالا بیا بار دیگر باهم این کلیپ را ببینیم و نام ها را با هم تکرار کنیم خسرو گلسرخی ، کرامت الله دانشیان ، دکتر حسین فاطمی ، بیژن جزنی ، محمد حنیف نژاد 

  Mehdi Smbh خانم گلشیفته رو که همه ما دوستش داریم اما با فرح پهلوی کسی که در سرکوب مردم و نادیده گرفتن حقوق مردم کشور تو یه دوره ای نقش داشته بهتر بود با این صمیمیت لااقل عکس نمیگرفت. بی کفایتی پهلوی کار و وضعیت ممکلت ما رو به اینجا کشوند

  حامد ابومعرف دیگه از گلشیفته انتظار نداشتم سلطنت طلب از آب در بیاد...!!!


   فک میکردم که گلشیفته با دیکتاتوری مخالفه پس کنار زن دیکتاتور چکار میکنی دیکتاتور مذهبی با دیکتاتور پهلوی تفاوتشون چیه میشه لطف کنین توضیح بدین.
   
  Maryam Saadatmandi اگه دقت کنین فرح با گلشیفته عکس گرفته! نه گلشیفته با فرح
   من گلشیفته را دوست داشتم. فکر میکردم مردمی است. من از او ناامید شدم. بد جوری زد تو ذوقم. عکس گرفتن با افراد ضدّ خلقی ننگ است و نه افتخار
   Pooya Zadehkoochak اين مسخره هم رفته با يكي
  ديگه از دزدهاي خونخوار عكس گرفته . خودش رو مسخره كرده يا ما رو؟
   
  Zahra Shamsi متاسفم که این عکس رو می بینم دیکتاتور دیکتاتوره چه الان باشه چه گذشته . اینکه از سر لجبازی با بدتر سراغ بد بری درست نیست . کاش عاقلانه تر و بدون تعصب تر نگاه می کردی ، بدون بغض 
   
  Hossein Tavassoli بسی‌ جای تاسف زمانی‌ که هنرمندی ساحت مردمی خود را به غفلتی با همدمی قدرتمداران کنونی‌ یا اسبق به مخاطره می‌‌اندازد. به واقع تفاوتی‌ میان عکس گرفتن خواننده‌ای با احمدی‌نژاد و هنرپیشه‌ای با فرح نیست.‌ای کاش ایشان بیشتر در مورد اعتبارشان به عنوان هنرمند توجه داشتند
   
  Arash Niknam این خانواده پهلوی هم مثل جمهوری منحوس اسلامی به هر چیز و هر کسی که نزدیک میشن گندش درمیاد ... امیدوارم گلشیفته دچار این مصیبت نشه!
  پای نوشت:  مسئولیت نظرات منتشر شده با خود صاحبان نظر است ( نظر خود من در همان چند خط اول نوشته شده است ) و نظرات آنان عینا و بدون سانسور و بدون ادیت آن , در اینجا جمع آوری شده است تا با مقداری از واکنش افکار عمومی در این رابطه آشنا شویم.    

۱ نظر:


 1. نصرت مشنگ

  امیری که بد نام نصرت مشنگ           بخورد و بخفت و خروشید همچون پلنگ
  ز دانش تهی و نگاهش دژم                    روان تیره‌گون و کلامش خدنگ
  تو گویی که شیر است وقت خورش           چو آمد به گسترده خوان رنگ رنگ
  دهان باز کرده چو دیو دمان                   ببلعد هر آنچه گیرد به چنگ
  از آن پس به هنگام اسایشش                  رها مینمود باد همچون تفنگ
  وزین بود و هیکل چو پیلان بزرگ            شکم چون تغار و دهان چون هونگ
  به وقت سیاست فرستاده بود               به اطراف و اکناف فحش و جفنگ
  بهنگام خشم و دشنام او                      بلرزید بر خویش شهر فرنگ
  نعیم  زاده سایه پرورده بود              ولیکن کلامش همه پر ز جنگ
  بجشن و به عیشش چه دلبسته بود   چو بسته به دریاست ماهی‌ نهنگ 
  به دهقان آزاد و دانشور رستگوی           ز جور و ز بی‌ دانشی عرصه تنگ
  خردمند و فرزانه خسته به بند              وزیران دزدش به وافوور و بنگ
  ز حرمان و فقر و ز بیداد او                نماند نامش به گیتی‌ جز به ننگ
  زبی مهرییش شهر ویران سرای   چنین بود  آئین نصرت مشنگ      
  Koohestani facebook : Ti koohestani

  پاسخحذف