۱۳۹۲ مرداد ۱۵, سه‌شنبه

نقدی به اظهارات حسن روحانی درباره علت عدم حضور زنان در کابینه


حسن روحانی در روز زن می گوید در دولت آینده فرصت زنان و مردان مساوی خواهد بود اما وقتی اعضای کابینه را معرفی می کند حتی یک زن در لیست 33 نفره کابینه دولت روحانی نیست و سهم زنان صفر درصد است. حسن روحانی در اولین کنفرانس خبری درباره علت عدم حضور زنان در کابینه پاسخ مشخصی نمی دهد و آسمان و ریسمان را به هم می بافد و از پاسخ مشخص طفره می رود که چرا از معرفی وزرای زن خودداری کرده است.انتقاد من به تبعیض جنسیتی اعمال شده توسط حسن روحانی و مجددا بازگشت به عقب است. حسن روحانی درباره علت عدم حضور زنان در کابینه می گوید"اونجا که سئوال کردند از وزیر, وزرا, راجع به خانم ها هم یک بحثی کردند که شما قول داده بودید که از خانم ها در کابینه استفاده بشود که در کابینه نیست قول من این بود که دولت تلاش کند در فعالیتهای اجتماعی فرصت برابر برای خانم ها بوجود بیاورد.......... روحانی در ادامه می گوید حتی اگر یک وزیر خانم باشد اصلا خانم ها نباید قانع باشند"انگار که فقط قرار بوده تنها یک وزیر زن معرفی کند و چون تنها یک وزیر زن کافی نیست پس زن ها قانع شده اند و دیگر خواست فرصت برابر با مردان ندارند و چون با بودن یک وزیر زن به معنای رسیدن به حقوقشان نیست پس انتظار وزیر زن هم نداشته باشند.احمدی نژاد که خود را اصلاح طلب و اعتدالگرا نمی نامید و کسی از اون انتظار نداشت وزیر زن در کابینه داشته باشد با تابو شکنی و ارائه 3 وزیر زن برای اولین بار که بسیار دشوارهم  بود و مورد مخالفت نیروهای ارتجاعی مذهبی وابسته به حکومت و مجلس و مراجع مرتجع ( که همفکران خودش بودند ) قرار می گرفت چنین کاری را صورت داد ( البته دلایل سیاسی داشته است و ناشی از اعتقاد احمدی نژاد به برابری فرصت برای زنان و مردان نبوده است و دلیل و انگیزه سیاسی داشته است ) و الان با بودن یک وزیر زن در کابینه گذشته احمدی نژاد پس دیگر امروز در کابینه حسن روحانی افزایش تعداد وزرای زن آنچنان نمی توانست مورد مخالفت علنی تفکر طالبانی درون حاکمیت قرار بگیرد و حذف زنان از کابینه قطعا نتیجه اعمال نظر علمای وابسته به حاکمیت و دیگر جریانات طالبانی درون حاکمیت در جلسات خصوصی آنان بوده است که با روحانی به توافق رسیده اند.
یک هفته قبل از اولین کنفرانس خبری حسن روحانی , در نشست خبری زنان روزنامه نگار اصلاح طلب با انتقاد از عدم حضور زنان در کابینه توصیه به بازنگری در کابینه در جهت رفع تبض علیه زنان کردند اما باز حسن روحانی در عمل فرصت برابر برای شرکت زنان در کابینه قائل نشد.
انتقاد از عدم حضور زنان در کابینه روحانی،پیگیری مطالبات زنان در گزارش سالانه دولت، استفاده از ظرفیت زنان در دولت آینده،سهم خواهی زنان از دولت روحانی، مخالفت با وزارت زنان از مهم ترین بحث های نشست انجمن روزنامه نگاران زن بود.

  کنفرانس خبری "سهم زنان در دولت تدبیر و امید" توسط انجمن روزنامه نگاران زن(رزا) برگزار شده بود که در ابتدای این نشست ولی مراد با بیان اینکه استفاده از ظرفیت زنان در دولت آینده سوال اساسی بوده  و دولت روحانی موظف به پاسخگویی به آن است گفت: آنچه ضرورت دارد حضور زنان در ساختار  تصمیم گیری کشور است چگونه می توان برای یک دولت برنامه ریزی کنیم در حالی که 50 درصد جامعه یعنی زنان در آن سهمی نداشته باشند.

وی با انتقاد از اینکه در کارگروههای تخصصی برای انتخاب اعضای کابینه زنان حضور ندارد گفت: دولت تدبیر و امید موظف به پاسخگویی مطالبات زنان است.وعده  روحانی مبنی برحضور زنان در کارگروه هایی که برای تعیین اعضای کابینه تشکیل شده عملی نشد و در نتایج مطلوبی برای زنان در این کارگروه ها حاصل نشده است.
بهرام نژاد  با بیان اینکه شعارهای روحانی با چینش کنونی کابینه در تضاد است و برابری دیده نمی شود گفت: در چارچوب شعار اعتدال باید زنان در کنار مردان در کابینه حضور داشته باشند. متاسفانه چهره ای که از کشور داریم چهره مردسالاری دینی است. روحانی در سخنان تبلیغاتی خود قبل از انتخابات به حضور زنان در تصمیمات سیاسی کشور تأکید کردند. حال جایز نیست ایشان مانند آقای خاتمی ریسک پذیر حضور زنان نباشند.
علی مراد  گفت: الان برای ما یک علامت سوال است که در این 40 روز با همه ارتباطاتی که ما با دفتر دکتر روحانی داشته ایم اقدامی در جهت رفع تبعیض ها با چینش کابینه صورت نگرفته است.توصیه می کنیم زمان باقی مانده برای تشکیل کابینه بازنگری صورت گرفته و اقدامی در جهت رفع تبض ها برداشته شود.
 عالی پور گفت: ما دو مطالبه کلی در این حوزه داریم ، اول رفع تبعیض نگاه جنسیتی در کل کشور توسط مسئولان و مسئله دوم جایگاه زنان به عنوان بخشی از تیم اصلی تصمیم گیری است.: ما ارتقاء زنان را در همه سطوح می خواهیم چطور است در زمان انتخابات 50 درصد رای جامعه برای زنان است اما بعد از انتخابات زنان فراموش می شوند.
هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر